تحقیق کاروفناوری پروژه کاروفناوری دست سازه کاروفناوری کارکلاسی کاروفناوری پرسش کاروفناوری بارش فکری کاروفناوری پاورپوینت کاروفناوری فیلم کاروفناوری

۹۹۳ مطلب توسط «سیدسلطان شیخی» ثبت شده است

الگوریتم چیست؟ ویژگی های الگوریتم

مطالب کمک آموزشی پودمان الگوریتم کاروفناوری نهم

الگوریتم چیست؟

الگوریتم روشی گام به گام برای حل مسئله است. به هر دستورالعملی که مراحل انجام دادن کاری را با زبانی دقیق و با جزئیات کافی بیان نماید، به طوری که ترتیب مراحل و شرط خاتمۀ عملیات در آن کاملاًمشخص شده باشد، "الگوریتم" گویند.

برای حل هر مسئله فرد باید بتواند:

1 مسئله را به طور شفاف شرح دهد.
2 در صورت نیاز، مسئله را به چند مسئله کوچکتر تقسیم کند.
3 برای هر زیرمسئله راه حل مرحله به مرحله ایجاد کند.

http://suherfe.blogfa.com

ویژگی های الگوریتم

استفاده از زبان ساده، دقیق و قابل فهم: این ویژگی سبب می شود تا در انجام دستورالعمل ها همواره یک برداشت یکسان حاصل شود، در غیر این صورت برداشت های متفاوت سبب خواهد شد تا دستورالعمل ها نتایج متفاوتی را به وجود آورند. زبان الگوریتم نیز می تواند یکی از زبان های گفتاری و نوشتاری مانند فارسی، انگلیسی و ... باشد.

استفاده از جزئیات کافی: این ویژگی سبب می شود تا دستورالعمل ها به طور کامل اجرا شوند. وجود موارد نامشخص یا ارائه دستورالعمل ها به صورت کلی و مبهم سبب مخدوش شدن نتایج خواهد شد.

ترتیب انجام دستورالعمل ها: یکی از ویژگی های مهم یک الگوریتم است؛ اگر این کار به درستی انجام نشود، پیش بینی نتیجه کار مشخص نخواهد بود. در یک الگوریتم ترتیب انجام عملیات با استفاده از شماره گذاری دستورالعمل ها از بالا به پایین انجام می شود که البته در صورت نیاز می توان ترتیب اجرای دستورالعمل ها را نیز تغییر داد.

شروع و پایان الگوریتم: در یک الگوریتم باید شروع دستورالعمل ها مشخص باشد. هر الگوریتم یک نقطه شروع دارد که به عنوان اولین دستورالعمل از آن استفاده می شود، به علاوه پایان الگوریتم نیز باید تعیین شود. به هر حال الگوریتم باید در زمانی دلخواه و تحت شرایطی یا شرایط داده شده خاتمه پذیرد. یک الگوریتم می تواند بیش از یک نقطه پایان داشته باشد.

http://suherfe.blogfa.com

نکته: اگر در حل مسائل سه عامل اصلی را به دقت مشخص کنید، طراحی یک الگوریتم کار زیاد دشواری نخواهد بود. اگر مقادیر معلوم، خواسته های مساله، فرمولها و روابط ریاضی و منطقی بین آنها را به درستی تعیین کنید، نوشتن الگوریتم های مختلف آسانتر خواهد شد.


جامع بودن: الگوریتم باید به شکلی طراحی شود که با توجه به صورت مساله و مفروضات آن در تمام حالتها از جمله حالت های خاص یا داده های ورودی متفاوت نتایج مناسب و صحیحی را ایجاد کند و بهتر است در یک الگوریتم از دستورات اضافه که سبب افزایش حجم الگوریتم می شود خودداری نمایید چرا که این کار الگوریتم را شلوغ کرده و باعث سردرگمی می شود.

http://suherfe.blogfa.com

می توان الگوریتم را به یک ماشین تشبیه کرد که مقادیر معلوم را دریافت کرده، روی آنها محاسباتی را انجام می دهد و در پایان خواسته های مساله ( مجهولات ) را ارائه می دهد. شما هر روز از الگوریتم استفاده میکنید اما به صراحت در مورد گامهای الگوریتم به صورت جداگانه، فکر نمی کنید. مثلا راه اندازی اتومبیل، پوشیدن لباس یا دنبال کردن دستور پخت یک غذا همه با استفاده از یک الگوریتم که شامل چند مرحله کار است انجام می شود.

فکر الگوریتمی توانایی درک، اجرا، ارزیابی و ایجاد الگوریتم است. برای فکر کردن الگوریتمی، باید صبور و کوشا باشید تا بتوانید کار را مرحله به مرحله دنبال کنید و آن را نیمه کاره نگذارید.

دلایل اهمیت الگوریتم به شرح زیر است:

الگوریتم "چگونگی" انجام یک کار خاص را بیان می کند.

• اگر یک الگوریتم به خوبی نوشته شود، می توان به جای یک مسئله، آن را برای انجام گروهی از مسائل استفاده کرد.

• وجود یک الگوریتم بدان معنی است که یک وظیفه به طور بالقوه می تواند خودکار باشد مثلا به طور خودکار به وسیله کامپیوتر انجام شود.

• وقتی الگوریتم کارها را به رباتها بدهید می توانید انسانها را از انجام کارهای تکراری، وقت گیر، خسته کننده یا خطرناک آزاد کنید.

• با خودکارکردن وظیفه ها می توانید کارهای جدید انجام دهید مانند دسترسی به صفحات وب از سراسر جهان در یک چشم به هم زدن.

اگر شما با تفکر دقیق مسئله های یک دامنه را به صورت الگوریتمیک حل کنید توانایی خود را در تجزیه تحلیل و حل مسائل در سایر حوزه ها بیشتر می کنید. الگوریتم یک مسئله را حل نمی کند بلکه شامل چند مرحله برای حل مسئله است که اگر به درستی اجرا شوند، راه حل مسئله را نتیجه می دهند.

شما به طور معمول با مفهوم الگوریتم آشنا هستید و از آن استفاده می کنید، به عنوان مثال وقتی هر روز به مدرسه می روید، اعمالی را به ترتیب و به صورت دقیق و کامل انجام می دهید یعنی ابتدا از خواب بیدار می شوید، دست و صورت خود را می شویید، صبحانه می خورید و سپس لباس مناسب به تن کرده و بعد از برداشتن وسایل و کتاب های مورد نیاز از خانه خارج می شوید؛ مسافتی را طی کرده و به کلاس خود می روید.

اگر هر یک از این اعمال را قبل و بعد از عمل دیگر انجام دهید، هدف مورد نظر که شکل درست به مدرسه رفتن است، انجام نمی شود.

http://suherfe.blogfa.com

می توان این مراحل را به شکل خلاصه و قابل فهم تری بیان کرد

• بیدار شدن از خواب
• شستن دست و صورت
• خوردن صبحانه
• پوشیدن لباس
• برداشتن کتاب های درسی و دفتر و قلم
• خروج از خانه
• رفتن به مدرسه و ورود به کلاس درس

همه شما روزانه اموری را انجام می دهید که از نظام خاصی پیروی می کنند، مانند روش مصرف داروها تا از بین رفتن کامل علائم بیماری، روش تهیه یک نوع غذای معین، چگونگی رفتن به محل کار، مطالعه موضوعی خاص و تهیه لوازم مورد نیاز روزانه. هر کدام از این امور با روش خاصی انجام می شوند. به نمونه ای از روش مصرف دارو توجه کنید:

تا از بین رفتن کامل علائم روزی سه بار، هر بار یک قاشق چایخوری از این دارو را در یک لیوان آب سرد حل کرده، قبل از غذا میل کنید.

این گونه روش انجام کار را الگوریتم گویند. الگوریتم که به معنی تشریح دقیق مراحل مختلف و نحوه انجام دادن کار به خصوصی است، از نام ابو جعفر محمد بن موسی الخوارزمی ریاضی دان و منجم ایرانی در قرن دوم هجری گرفته شده است.

برای بیشتر پی بردن به مفهوم الگوریتم مثالی را در نظر بگیرید: اگر بخواهید بین تعدادی عدد، بزرگترین آنها را پیدا کنید چگونه عمل می کنید؟ ممکن است پاسخ این باشد که: این کار بسیار ساده است و با نگاهی به مجموعه ای از اعداد می توان بزرگترین آنها را انتخاب کرد. اما این کار همیشه ممکن نیست زیرا اگر تعداد اعداد بسیار زیاد باشد این روش کارساز نخواهد بود.

این روش را می توان به صورت مجموعه ای از دستورالعمل های منظم بیان کرد.


مطالب مرتبط

تعریف فلوچارت

الگوریتم چیست؟ ویژگی های الگوریتم

چگونگی تبدیل یک الگوریتم به فلوچارت

آشنایی با اشکال موجود در فلوچارت یک برنامه

فرایند حل مسئله به روش الگوریتم و فلوچارت

علائم و نشانه های مورد استفاده در رسم الگوریتم و فلوچارت

واژه نامه پودمان الگوریتم و فلوچارت

۲۷ شهریور ۹۷ ، ۰۹:۳۰ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
سیدسلطان شیخی

دانلود کتاب و راهنمای معلم کاروفناوری پایه ششم ابتدایی با فرمت پی دی اف Pdf

کاروفناوری ششم

دانلود کتاب کاروفناوری به همراه کتب راهنمای معلم کاروفناوری پایه ششم ابتدایی

همکاران و دانش آموزان محترم در این پست کتاب کاروفناوری پایه ششم به همراه دو جلد راهنمای معلم این درس با فرمت Pdf برای دانلود قرار می گیرد.امیدواریم این کتب مورد استفاده شما قرار بگیرد

فرمت Pdf

ادامه مطلب...
۲۶ شهریور ۹۷ ، ۲۲:۰۰ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
سیدسلطان شیخی

مطالب کتاب کاروفناوری پایه ششم در یک نگاه

کاروفناوری ششم

ادامه مطلب...
۲۶ شهریور ۹۷ ، ۱۷:۲۴ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
سیدسلطان شیخی

دانلود نرم افزار محتواسازی و درایور تخته هوشمند جی اس برد GSBoard

دانلود نرم افزار محتواسازی و درایور تخته های هوشمند جی اس برد

GSBoard-board

با توجه به ایجاد کلاس ها ی هوشمند و وجود تخته های هوشمند در مدارس لازم است همکاران گرامی با نصب درایور راه انداز و نرم افزار محتواساز هر تخته آن را آماده استفاده در کلاس درس کنند.

در این پست درایور راه انداز و نرم افزار مدیریت تخته های هوشمند جی اس برد GSBoard را جهت دانلود قرار داده ایم که دوستان باید این فایل را دانلود و روی رایانه متصل به این تخته ها نصب نمایند.

GSBoard - suherfe.blog.ir

حجم 40 مگابایت

ادامه مطلب...
۲۵ شهریور ۹۷ ، ۱۰:۰۰ ۱ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
سیدسلطان شیخی

دانلود مجموعه کامل نرم افزار آفیس Microsoft Office Professional 2007

دانلود مجموعه کامل نرم افزار آفیس 2007

Microsoft Office Professional 2007

دوستان گرامی در این پست می توانید مجموعه کامل نرم افزار آفیس 2007 را دانلود نمایید.

این مجموعه شامل نرم افزارهای زیر می باشد.

Access - Excel - Groove - InfoPath - OneNote - Outlook - PowerPoint - Publisher - word

 

حجم 500 مگابایت

ادامه مطلب...
۲۲ شهریور ۹۷ ، ۲۰:۳۰ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
سیدسلطان شیخی

دانلود نرم افزار شبیه سازی سازوکارهای حرکتی Working Model v2D_8.0.1

کاروفناوری نهم

دانلود نرم افزار شبیه سازی سازوکارهای حرکتی 

Working Model v2D_8.0.1

این برنامه یکی از نرم افزارهای معرفی شده در صفحه 31 پودمان سازوکارهای حرکتی کاروفناوری نهم است که تقریبا شبیه نرم افزار interactive physics کار می کند.

و یک نرم افزار ساده برای شبیه سازی است. در این نرم افزار می توانید حرکات ساز و کارهای حرکتی را قبل از ساخت، شبیه سازی کنید. یا حرکت ساز و کارهای حرکتی را ببینید و طراحی خود را بهینه سازی کنید.

لازم به ذکر است که این برنامه به صورت پرتابل و غیر نصبی می باشد

Working Model - suherfe.blog.ir

امید است از دانلود و نصب این نرم افزار لذت ببرید.

حجم 18 مگابایت

ادامه مطلب...
۲۱ شهریور ۹۷ ، ۱۲:۳۴ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
سیدسلطان شیخی

دانلود نرم افزار محتواسازی و درایور تخته هوشمند پرومتین Prometheanboard Driver

دانلود نرم افزار محتواسازی و درایور تخته های هوشمند پرومتین

Promethean Driver

با توجه به ایجاد کلاس ها ی هوشمند و وجود تخته های هوشمند در مدارس لازم است همکاران گرامی با نصب درایور راه انداز و نرم افزار محتواساز هر تخته آن را آماده استفاده در کلاس درس کنند.

در این پست درایور راه انداز تخته های هوشمند پرومتین Promethean و همچنین نرم افزار مدیریت و محتواساز این تخته به نام ActivInspire را جهت دانلود قرار داده ایم که دوستان باید این فایل را دانلود و روی رایانه متصل به این تخته ها نصب نمایند. 

ActivInspire - suherfe.blog.ir

حجم 347 مگابایت

ادامه مطلب...
۲۰ شهریور ۹۷ ، ۱۵:۱۵ ۰ نظر موافقين ۱ مخالفين ۰
سیدسلطان شیخی