وبلاگicon

طرح درس ملی روزانه کاروفناوری طرح درس سالانه کاروفناوری تحقیق کاروفناوری پروژه کاروفناوری کارکلاسی کاروفناوری پاورپوینت کاروفناوری فیلم کاروفناوری طرح درس کاروفناوری نرم افزار کاروفناوری کاروفناوری ششم کاروفناوری هفتم کاروفناوری هشتم کاروفناوری نهم فروشگاه کاروفناوری پرسش کاروفناوری بارش فکری کاروفناوری دست سازه کاروفناوری

۱۰۲ مطلب در آبان ۱۳۹۷ ثبت شده است

فیلم کارخانه ساخت دسته آلومنیومی ورزش بیسبال Aluminium Baseball Bat

دانلود فیلم کاروفناوری  - دانلود فیلم صنایع ورزشی

فیلم کارخانه ساخت دسته آلومنیومی ورزش بیسبال

Aluminium Baseball Bat

حجم 41 مگابایت

قرمت Avi

ادامه مطلب...
۳۰ آبان ۹۷ ، ۲۱:۱۲ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

تحقیق کاروفناوری آشنایی با انواع دوخت در گلدوزی پودمان پوشاک هفتم

مطالب کمک درسی پودمان 10 پوشاک کاروفناوری هفتم

آشنایی با انواع دوخت در گلدوزی

انواع دوخت که در گل دوزی و تزیین لباس به کار می رود عبارتند از:

1- شلال ساده

از شلال ساده برای دوخت ساقه ها و یا ایجاد سایه در دوخت برگ ها استفاده می کنند روی پارچه های چهار خانه و راه راه ،گاهی با شلال های رنگارنگ تزیین می شود.

2- بخیه دوزی

از دوخت بخیه معمولا برای مشخص کردن خطوط خارجی طرح ها استفاده می شود.

3- ساقه دوزی

ساقه دوزی روی خطوط صاف یا منحنی دوخته می شود. دوخت ساقه دوزی از چپ به راست انجام می شود اگر روی خط صاف باشد نخ می تواند بالای سوزن یا زیر سوزن باشد ولی باید در یک مسیر حرکت کند و زیر و رو نشود. اگر دوخت روی منحنی داخلی باشد باید در تمام مسیر نخ زیر سوزن قرار گیرد.

 

 

4- شلال مستقیم

این دوخت به صورت ساده و در هر طرح می تواند به کار رود و یا به صورت دایره برای دوخت مرکز گل ها استفاده شود.

5- توپردوزی با دست

توپر دوزی برای پر کردن طرحها و همچنین ایجاد سایه و روشن در طرح ها به کار می رود

برای دوخت طبق شکل حرکت سوزن از چپ به راست است سوزن از نقطه A بیرون آورده و در نقطه ی B داخل پارچه می رود و در خط مرکزی برگ نقطه C خارج شده در مرحله ی بعدی بستی روی مرکز دوخت داده می شود.

6- توپر دوزی کوتاه و بلند

این نوع تو پردوزی برای ایجادسایه و روشن به وسیله ی نخ گلدوزی به کار می رود با مداد کم رنگ روی پارچه مسیر دوخت را مشخص کنید به این ترتیب که دوخت از لبه ی طرح شروع می شود وبا شلال های کوتاه و بلند دوخته می شود ردیف دوم با تغییر رنگ نخ به همین ترتیب ادامه می یابد با این تفاوت که شلال های بلند داخل شلال های کوتاه قرار می گیرد گاهی می توان دوخت را از داخل شروع کرد.

7- ملیله دوزی یا ساتن دوزی

ملیله دوزی در دوخت برگ ها به کار می رود در ملیله دوزی شلال های ساده را منظما و کمی مورب در کنار هم می دوزند.

8- ملیله دوزی برگ ها

چنانچه نقشه ی برگ وسیع باشد آن را از طول به دو نیم و هر نیم را ملیله دوزی می کنیم برای دوخت از رأس برگ شروع کنید و مطابق شکل روبه رو هر شلال پشت شلال بعدی قرار می گیرد.

9- دوخت تیغ ماهی (سایه دوزی)

دوخت سایه دوزی شبیه زیگزاگ است با این تفاوت که فشرده تر دوخته می شود دوخت سایه دوزی روی پشت پارچه انجام شده دیده می شود این دوخت معمولا روی پارچه های نازک مثل ارگانزا و حریر انجام می شود.

10- زیگزاگ

دوخت زیگزاگ غالبا بین دو خط موازی انجام می گیرد دوخت از سمت چپ به راست شروع می شود دوخت را از خط پایین شروع نمایید به طوری که نخ در جهت عکس قرار گیرد فواصل دوخت باید به یک اندازه ی ثابت و منظم ادامه یابد.

11- زیگزاگ2 رنگ

ابتدا با یک رنگ زیگزاگ منظمی دوخته شود سپس فاصله ی هر بخیه زیگزاگ را با رنگ دوم بدوزید.

12- دندان موشی

این نوع دوخت از چپ به راست انجام می شود. دوخت معمولا روی 2 خط موازی انجام می گیرد به طوری که سوزن را روی خط پایینی از پارچه بیرون آورید در حالی که نخ را به صورت حلقه ای زیر سوزن قرار داده اید نخ حلقه شده را با انگشت شست نگه دارید سپس سوزن را مانند شکل روی خط بالایی با کمی فاصله فرو کنید و مقابل آن در خط پایین سوزن را از پارچه خارج کنید در ادامه مجددا نخ را به طرف پایین حلقه کنید و نگه دارید و بخیه را بزنید این کار را ادامه دهید. دندان موشی را می توان به صورت کوتاه و بلند دوخت ولی باید نظم در کار رعایت شود.

12- دوخت زنجیره دوزی ساده

این نوع دوخت برای دور حاشیه کاربرد دارد چنانچه می خواهید طرح شما برجسته باشد از نخ ضخیم تر استفاده کنید.

14- دوخت تک قالب

جهت دوخت آن سوزن را از مرکز گلبرگ خارج سازید سپس نخ را مانند حلقه ای زیر سوزن قرار دهید و سوزن را مجددا در همان محل قبلی فرو برده و از راس آن خارج کنید و سپس با یک بست کوچک حلقه ی تک قلاب را ثابت کنید به طوری که هر گلبرگ شعاعی از دایره ی مرکزی گل باشد. این دوخت می تواند در دو نوع باشد :

نوع اول : این دوخت برای دوخت گلبرگ های کوچک به کار می رود برای این کار باید از نخ گلدوزی با ضخامت مناسب استفاده شود.

نوع دوم : دوخت تک قلاب به صورت باز نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

15- گره فرانسوی

این نوع گره معمولا پرچم گل ها در موقع گلدوزی به کار می رود برای دوخت گره سوزن را از پارچه بیرون آورید سپس نخ را با دست دیگر چند بار دور سوزن حلقه کنید و سوزن را در کنار محل بیرون آمده داخل پارچه فرو کنید به طوری که شلال کوچکی در چشت کار دیده شود.

16- دوخت رو کوکو

این دوخت در گلهای کوچک و برجسته کاربرد دارد می توان مرکز گل را پر رنگ و اطراف آن را کمرنگ تر در نظر گرفت مراحل این دوخت را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

17- دانه دوزی

بیشترین کاربرد دانه دوزی در پر کردن سطح وسیعی از گلدوزی با بخیه های نسبتا ریز است.

18- توپر دوزی برجسته

در صورتی که خواسته باشید توپردوزی شما برجسته شود مطابق شکل ابتدا سطح مورد نظر دانه دوزی شده سپس یک بار ساتن دوزی افقی کامل انجام شود در مرحله آخر در جهت عمود بر مرکز گل ساتن دوزی شود به طوری که مرحله ی قبل کاملا زیر کار قرار گیرد.

19- دوخت هزارپا

نوع اول :

برای دوخت هزارپا یک خطی را در نظر بگیرید سپس یک بار سمت راست خط یک بخیه بزنید و یک بار سمت چپ روبه روی بخیه قبلی بخیه بزنید.

نوع دوم :

جهت دوخت نوع دوم با در نظر گرفتن خط اصلی می توانید در یک جهت 2 تا 3 پایه بخیه بزنید و دوباره سمت دیگر همین مقدار پایه بخیه زده شود در تمام مراحل نخ به طرف زیر سوزن حلقه شود.

20- بخیه با پیچ تزیینی

در تصویر زیر این نوع دوخت نمایش داده شده است که کاملا گویاست.


۳۰ آبان ۹۷ ، ۲۱:۰۰ ۱ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

کلیپ آموزش ساخت پادری فانتزی Old Clothes to make rugs

آموزش ساخت پروژه کاروفناوریپودمان صنایع دستی

پروژه کاروفناوری پودمان هنر در خانه

فیلم آموزش ساخت فرش و پادری فانتزی

Old Clothes to make rugs

حتما در دور و بر ما اشیاء و لوازم دور ریختنی زیادی پیدا می شود که با خلاقیت و ابتکار می توان از آنها استفاده مجدد کرد دوستان عزیز شما با خلاقیت می توانید از تکه پارچه های کهنه و مندرس اطراف خود یک مدل دم دری و پادری زیبایی بسازید کلیپ زیر که نحوه ساخت این پادری را آموزش می دهد را دانلود و تماشا کنید. امید است شما بعد از دیدن این کلیپ بتوانید پروژه های جالب تر و خلاقانه تری را بسازید.

درجه سختی : آسان

حجم 25 مگابایت

فرمت mp4

زمان 5 دقیقه

ادامه مطلب...
۳۰ آبان ۹۷ ، ۲۰:۳۰ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

تحقیق کاروفناوری آشنایی با مکاتبات و نوشته های اداری بخش نامه

مطالب کمک درسی جهت تدریس پودمان امور اداری و مالی کاروفناوری هشتم

آشنایی با مکاتبات و نوشته های اداری

گونه های دیگر از مکاتبات و نوشته های اداری، که در برقراری ارتباطات رسمی سازمان جریان دارند با اشکال دیگر تنظیم و تدوین می شوند. گر چه شکل ظاهری آن ها تفاوت هایی با نامه های اداری دارند؛ اما از همان گروه اند و کلیه ی اقداماتی که باید برای تهیه ی نامه های اداری صورت گیرد، دقیقاً برای این گروه از مکاتبات نیز لازم است به طوری که پیش نیازِ تهیه و تدوین آن ها نیز هست.

اهم این نوشته ها که به شکل های مختلف در سازمان ها متداول است، عبارت اند از:

بخش نامه ، صورت جلسه ، گزارش ، فرم و احکام

بخش نامه

بخش نامه در لغت به معنی حکم یا دستوری که از طرف وزارت خانه یا مؤسسه ای، در نسخه های متعدد می نویسند و به شعب و کارمندان ابلاغ می کنند

هدف از صدور بخش نامه را می توان در موارد ذیل خلاصه نمود:

ابلاغ قوانین و مقررات؛

ارائه ی اطلاعات مانند، انتصاب، تغییراتی در روال و وضع اداری و ...؛

ابلاغ دستورالعمل ها؛

درخواست گزارش؛

ابلاغ رویّه های کاری به منظور ایجاد هماهنگی؛

ارائه ی آموزش های لازم به منظور اجرای یک نواخت امور.

تحقیق کاروفناوری آشنایی با مکاتبات و نوشته های اداری بخش نامه پودمان امور اداری و مالی کاروفناوری

انواع بخش نامه

در زمان حال گونه های زیادی از بخش نامه در سازمان های اداری مبادله می گردد. در این جا، تنها دو گونه ی مهم آن به قرار زیر ارائه می گردد.

الف) انواع بخش نامه از دیدگاه هدف و محتوای مطالب: بخش نامه ها از دیدگاه هدف و محتوای مطالب به گونه های زیر تقسیم می گردند:

درخواستی، دستوری، هماهنگی، ابلاغ قوانین، ابلاغ مصوبات داخلی سازمان.

ب) انواع بخش نامه از نظرگاه سطح سازمانی: در این تقسیم بندی، بخش نامه ها در ابتدا، به دو گروه عمده ی بخش نامه های خارجی و بخش نامه های داخلی تقسیم می شوند. استفاده از عنوان های خارجی و داخلی فقط در ارتباط با خارج و داخل سازمان است.

بخش نامه های خارجی معمولاً ابلاغ کننده ی مصوبات مجلس، هیئت دولت و یا سایر مراجع ذی صلاح کشور به وزارت خانه ها و سازمان های دولتی و یا سازمان های خصوصی است. از طرفی هم وظایف بعضی از وزارت خانه ها ایجاب می کند که برای سایر وزارت خانه و مؤسسات، اعم از دولتی و خصوصی به صدور بخش نامه اقدام نمایند. به طور نمونه می توان از بخش نامه های وزارت امور اقتصادی و دارایی  در مورد پرداخت هزینه ها  برای سایر وزارت خانه ها و سازمان ها نام برد.

بخش نامه های رسیده از خارج سازمان بدواً به استحضار بالاترین مقام سازمانی رسانیده می شود. سپس در صورتی که لازم باشد توسط مقام مزبور و یا قائم مقام قانونی وی به کلیه ی واحدها یا بعضی از آن ها به طور جداگانه یا با انعکاس زیر نویس آن، ابلاغ می گردد.

بخش نامه های داخلی به دو گروه عمده تقسیم می شوند: بخش نامه هایی که به وسیله ی بالاترین مقام سازمانی امضا می گردد. در وزارت خانه ها به این گونه بخش نامه ها عنوان وزارتی داده شده است.

گروه دوم بخش نامه هایی هستند که توسط واحدهای داخلی برای ادارات هم سطح صادر می گردد. از این گونه می توان به بخش نامه های امور اداری در مورد ساعات کار و بخش نامه های کارگزینی در مورد مسائل استخدامی و بخش نامه های صادر شده از امور مالی جهت مسائل مالی و اموالی و پرداخت و دریافت ها، اشاره نمود

نمودار زیر تقسیم بندی فوق می تواند ملاک بایگانی بخش نامه ها نیز قرار گیرد.

تحقیق کاروفناوری آشنایی با مکاتبات و نوشته های اداری بخش نامه پودمان امور اداری و مالی کاروفناوری


۳۰ آبان ۹۷ ، ۱۹:۱۰ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

کلیپ آموزش ساخت میکسر مصالح ساختمانی Construction Mixer Machine

کلیپ آموزش ساخت پروژه دانش آموزی

پودمان الکترونیک کاروفناوری

کلیپ آموزش ساخت ماشین میکسر مصالح ساختمانی

Construction Mixer Machine

درجه سختی : متوسط

دانش آموزان عزیز در ادامه مطلب می توانید فیلم طریقه ساخت میکسر و مخلوط کن مصالح ساختمانی که با کارتن و موتور الکتریکی و ......... ساخته می شود را دانلود و مشاهده نمایید امید است پس از دیدن این فیلم بتوانید مدل های بهتر و خلاقانه تری بسازید.

کلیپ آموزش ساخت پروژه دانش آموزی ساخت میکسر مصالح ساختمانی Construction Mixer Machine

فرمت Mp4

زمان 11 دقیقه

حجم 42 مگابایت

ادامه مطلب...
۲۹ آبان ۹۷ ، ۲۱:۵۰ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

کارکلاسی صفحه 84 کاروفناوری هشتم جدول مشاغل وابسته به دامپروری

جواب کارکلاسی صفحه  84 کتاب کاروفناوری هشتم پودمان نگه داری از حیوانات اهلی

با توجه به مشاغل شکل مشاغل وابسته به آن ها را بررسی کنید و آن ها را در جدول زیر بنویسید.

جدول مشاغل وابسته در زمینه دامپروری

 

مشاغل

 

         

          مشاغل وابسته

گاوداری

 

-        دامدار و دامپرور

-         تولید کننده گان فراورده های شیر  ( ماست – کره – خامه و .... )

-         تبدیل کننده گان پوست به چرم

-         خریداران و فروشندگان محصولات دامی گاو

-         خریداران گاو و گوساله

-         دامپزشکان

-         تولید کنندگان و فروشندگان علوفه

-         صنایع غذایی مرتبط

-         مشاغل مرتبط با تهیه کود دامی

 

مرغداری

 

-         پرورش دهنده مرغ

-         تهیه کننده گان فراورده های مرغ

-         فروشندگان مرغ و محصولات آن

-         تهیه کنندگان کود مرغی

-         تهیه کنندگان و فروشندگان تخم مرغ

-         فروشندگان وسایل مرغداری

-         صنایع بسته بندی محصولات مرغ

-         دامپزشکان

 

زنبور داری

 

-         پرورش دهنده زنبور

-         تهیه کننده گان عسل

-         فروشندگان عسل و محصولات آن

-         صنایع بسته بندی عسل

-         فروشندگان تجهیزات زنبورداری

-         دامپزشکان

 


۲۹ آبان ۹۷ ، ۲۱:۰۰ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

پرسش صفحه 71 کاروفناوری نهم بستن کلگی شیر آب و جنس واشر شیر

جواب پرسش صفحه 71 کتاب کاروفناوری پایه نهم پودمان تاسیسات مکانیکی

سوال:

1- در زمان بستن کلگی شیر، شیر باید در حالت باز باشد. به نظر شما دلیل این کار چیست؟

جواب :

زیرا هنگام بسته بودن شیر آب مغزی به بیرون پیچیده و طول مغزی زیاد است پس اگر کلگی شیر را روی آن قرار داده و با آچار بپیچیم چون طول زیاد می شود در اثر پیچاندن واشر به انتهای شیر برخورد کرده و باعث خرابی آن می شود.پس هنگام بستن کلگی برای اینکه این اتفاق نیفتد باید پیچ شیر را به صورت باز قرار دهیم تا واشر عقب رفته و هنگام بستن با انتهای شیر برخورد نکرده و خراب نشود و بعد اقدام به بستن سر شیر کنیم

سوال:

2- جنس واشر آب بندی از چه ماده ای است؟ چرا؟

جواب :

جنس واشر معمولاً از لاستیک نرم ،محکم و قابل انعطاف است تا به خوبی شیر را  آب بندی کرده و جلوی چکه کردن را بگیرد و عمر طولانی نیز داشته باشد.


۲۹ آبان ۹۷ ، ۱۶:۲۵ ۶ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

کلیپ آموزش ساخت ربات حشره مگس robot fly

کلیپ آموزش ساخت پروژه کاروفناوری

کلیپ آموزش ساخت ربات حشره مگس

robot fly

دوستان گرامی در کلیپ تصویری زیر روش ساخت یک نوع ربات حشره مگس با ویبره موبایل و باتری سکه ای و دیود  آموزش داده می شود.امید است از دیدن این کلیپ لذت برده و بتوانید نمونه ای بهتر از آن بسازید.

 حجم 36 مگابایت

فرمت Mp4

ادامه مطلب...
۲۹ آبان ۹۷ ، ۱۶:۲۵ ۱ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

پرسش صفحه 88 کاروفناوری هشتم ضرورت ریختن پوشال در زیر پای جوجه ها

کاروفناوری هشتمپودمان نگه داری از حیوانات

جواب پرسش صفحه  88 کتاب کاروفناوری هشتم

پودمان نگه داری از حیوانات اهلی

ضرورت ریختن پوشال در زیر پای جوجه ها (بستر) را شرح دهید.

جواب:

به دلایل زیر لازم است در زیر پای جوجه ها پوشال باشد.

1- جوجه و مرغ ذاتاَ دوست دارد زیر پاهایشان نرم و مملو از خاک و کاه و کلش،پوشال و..... باشد.

2- پوشال به عنوان عایق در سرما و گرما محیط لذت بخشی برای جوجه ها فراهم می کند.

3- محیط پر از کاه و پوشال از افزایش رطوبت زیادی در محیط نگه داری جوجه ها جلوگیری می کند.

4- بستر پوشالی از ایجاد بوی نامطبوع در محیط جلوگیری می نماید.

5- تمیز کردن بستر نگه داری در صورت داشتن کاه و پوشال راحت تر انجام می شود.

6- این بستر مملو از کاه و کلش باعث افزایش امنیت روانی مرغ و جوجه می شود .

7- مشغول بودن مرغ و جوجه از طریق نوک زدن و پخش کردن کاه و کلش

و .......................................


۲۹ آبان ۹۷ ، ۱۶:۱۶ ۱ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

پرسش صفحه 103 کاروفناوری نهم خطر روشن شدن چراغ هشدار عیب موتور خودرو

پرسش صفحه 103 کاروفناوری نهم پودمان خودرو

سوال : در صورت روشن شدن چراغ هشدار عیب موتور در هنگام رانندگی، چه باید کرد؟

جواب : همانطور که از نام این چراغ پیداست هنگام به وجود آمدن عیبی و یا اختلال در کار قسمتی از خودرو این چراغ روشن می شود و به راننده هشدار و پیامی مبنی بر عدم کارکرد صحیح قسمتی از خودرو را می دهد. پس لازم است هنگام روشن شدن این چراغ ها در صورت امکان ایست راننده باید ماشین را متوقف و عیب یابی را انجام دهد یا در اولین فرصت خودرو را به تعمیرگاه مجاز هدایت و رفع عیب نماید.

این چراغ ها بستگی به نوع خودرو می تواند متفاوت باشد ولی مهمترین آنها عبارتند از:

چراغ نبستن کمربند ایمنی

چراغ باز بودن درب خودرو

چراغ درجه حرارت بالای خودرو

چراغ تمام شدن لنت ها

چراغ کم بودن روغن یا فشار روغن در موتور

چراغ خالی بودن باک بنزین

چراغ تنظیم موتور

چراغ عدم کارکرد صحیح دینام

و ............................

تمامی این چراغ ها بر روی آمپر جلوی راننده در بهترین مکان دید قرار دارد.


۲۹ آبان ۹۷ ، ۱۵:۰۷ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله