تحقیق کاروفناوری پروژه کاروفناوری دست سازه کاروفناوری کارکلاسی کاروفناوری پرسش کاروفناوری بارش فکری کاروفناوری پاورپوینت کاروفناوری فیلم کاروفناوری

۸۰ مطلب در تیر ۱۳۹۷ ثبت شده است

تحقیق کاروفناوری آشنایی با کاشت ،داشت، برداشت

تحقیق کاروفناوری - مطالب کمک درسی و آموزشی پودمان پرورش و نگه داری گیاهان

کاروفناوری هفتم

کاشت ،داشت، برداشت

هدف زراعت

زراعت فرایند کاشت، داشت و برداشت گیاهان می باشد. و بطور کلی هدف از زراعت و تولید گیاهان زراعی مختلف، دستیابی به محصولاتی است که به منظورهای زیر کشت می شوند.

- تولید دانه به منظور تغذیه انسان و دام مانند گندم، جو، ذرت و غیره.

- تولید و شاخ و برگ سبز برای تغذیه دام مانند یونجه، شبدر، اسپرس.

- بدست آوردن ریشه، غده، برگ و گل گیاه به منظور تغذیه مانند چغندر قند هویج، کاهو و گل کلم.

- تولید غده سیب زمینی برای تهیه نشاسته و ساقه نیشکر برای تولید شکر.

- تولید گیاهان روغنی و لیفی برای تهیه مواد خام صنایع تبدیلی در کشاورزی، در هر صورت عملیات برداشت از چیدن محصول تا نگهداری و انبار و ذخیره کردن محصولات را در بر می گیرد.

کاشت

کاشت شامل فرآیندهای مختلفی می‌باشد که رعایت آنها موفقیت در کاشت را در پی خواهد.

  این فرآیندها شامل :

- شخم و آماده سازی مکانیکی و فیزیکی

- بذرپاشی یا کاشت و استقرار اولیه گیاهان

- آبیاری و زهکشی یا مدیریت آب و هوا در خاک

- مصرف کود و نهاده‌های غذایی مورد نیاز گیاهان

پس تهیه فیزیکی خوب خاک جزء اولین عوامل مدیریت متناسب آن به شمار می رود، انتخاب و توالی گیاهان سازگار یا کشت تناوبی از جنبه‌های مهم دیگر هستند.

مهمترین عملیات تهیه فیزیکی خاک توسط شخم صورت می گیرد.

شخم

شخم عملیاتی است که منجر به زیرورو کردن، خرد کردن کلوخه‌ها و نرم کردن خاک می گردد.

اهداف شخم عبارتند از :

- ایجاد شرایطی درخاک که جوانه زنی بذر، سبز شدن گیاهچه و توسعه ریشه را فراهم نماید.

- بالا بردن نفوذ پذیری خاک نسبت به هوا، حرارت، و رطوبت و ذخیره بیشتر آب در خاک

- فراهم کردن محیط مناسب برای فعالیت موجودات زنده و مفید خاک

- از بین بردن موجودات رقابت کننده مثل علف‌های هرز، آفات و عوامل بیماری زا

- زیر خاک کردن بقایای گیاهی یا کودهای مختلف (آلی و معدنی) مورد مصرف با خاک مزرعه

داشت

به کلیه عملیاتی که در فاصله جوانه زنی بذر تا برداشت محصول انجام می‌گیرد عملیات داشت گویند.

این عملیات، به آبیاری، تنک کردن، وجین کردن، سله شکنی، خاک دادن پای بوته‌ها، کود دادن، مبارزه با حشرات و آفات، کنترل آفات و بیماری‌ها، مبارزه با علف‌های هرز تقسیم بندی می‌شوند.

برداشت

پس از اتمام دوره رشد و نمو گیاه، هنگام برداشت محصول فرا می رسد.

البته گیاهان را همیشه پس از پایان دوره رشد و رسیدگی کامل برداشت نمی کنند و زمان برداشت موقعی خواهد بود که گیاه حداکثر ارزش کیفی و کمی را حاصل نموده و یا به عبارت دیگر مرحله رسیدن فیزیولوژیک فرا رسیده باشد.

چنانچه برداشت محصول دیرتر انجام شود و دقت کافی در طی عملیات برداشت صورت نگیرد معمولاً عملکرد محصول کاهش می یابد. پس از چیدن (برداشت) محصول نیز به علت ادامه برخی فعالیتهای حیاتی در اندام‌های برداشت شده مثل تنفس یا تبخیر آب

چنانچه محصول در شرایط نامناسبی نگهداری یا انبار شود مقداری از مواد ذخیره (مواد آلی) خود را از دست خواهد داد وحتی ممکن است مورد حمله آفات انباری و برخی بیماریهای قارچی قرار گرفته کمیت و کیفیت محصول دچار نقصان شود.

۳۱ تیر ۹۷ ، ۱۰:۰۵ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

تحقیق کاروفناوری معرفی گل خرزهره

تحقیق کاروفناوری - پودمان پرورش و نگه داری گیاهان کاروفناوری هفتم

معرفی گل خرزهره

خَرزَهره درختچه‌ای سمی و همیشه‌سبز است که به طور معمول در پارک‌ها برای اهداف زینتی کاشت می‌شود.

این گیاه را در فارسی گیش، شبرنگ، جار، پهی و پی‌خوره نیز می‌نامند.

www.suherfe.blogfa.com

برگ خرزهره به برگ بید شبیه‌است ولی از برگ بید ستبرتر و بزرگ‌تر است. گل‌های سرخ و سفید دارد و حیوانات اگر برگ آنرا بخورند می‌میرند.

خرزهرهدارای ساقه بسیار و برگهای سه تائی و گلهای رنگین که در نقاط گرم و خشک می‌روید و سمی است . گونه خودروی این درختچه در جنوب ایران از جمله در حوالی جهرم و لار و جزایر خلیج فارس و بندرعباس و سیرجان دیده شده‌است.

۳۱ تیر ۹۷ ، ۰۹:۳۱ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

تحقیق کاروفناوری نکاتی در مورد گیاهان زینتی

مطالب کمک درسی و آموزشی جهت تدریس پودمان پرورش و نگه داری گیاهان کاروفناوری هفتم

نکاتی در مورد گیاهان زینتی

تحقیق کاروفناوری نکاتی در باره گیاهان زینتی - پودمان پرورش و نگه داری گیاهان کاروفناوری هفتم

گیاهان زینتی را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

گیاهان یک ساله ANNUAL PLANTS

گیاهان زینتی که به عنوان گل‌های فضای سبز استفاده می‌شوند. این گیاهان معمولاً مقاوم به سرما نیستند و دوره زندگی نسبتاً کوتاهی دارند. مانند گل اطلسی و آهار.

گل‌های دائمی PERENNIAL PLANTS

گیاهانی که بیش از یک سال در فضای آزاد قابلیت رشد و نمو دارند. مانند گل تاج‌الملوک، داودی و زنبق‌های دائمی.

گیاهان آپارتمانی INDOOR PLANTS

گیاهانی که فقط در فضای محدود آپارتمان‌ها و گلخانه‌ها قابل نگهداری هستند. مانند برگ انجیری و فوتوس.اگر می خواهید همیشه آپارتمان شما سرسبز و با طراوات و شاداب باشد، از خرید بوته های گلدار احتراز کنید، زیرا نگهداری گیاهان برگ سبز آسان تر است.

گیاهان همیشه سبز در شرایط و درجه حرارت اطاق به خوبی پرورش می یابند و چنانچه از آنها مواظبت شود، برگ هایشان همیشه شاداب و خرم و براق، و زینت بخش محیط زندگی شما خواهد بود.

گیاه گلدار خانگی، احتیاج به مراقبت بیشتری دارد و در شرایط اطاق و ساختمان به خوبی دوام نمی آورد. مادام که گل دارد، بسیار زیباست، و پس از اتمام گل و دوره استراحت، به آب کمتر و حرارت 15 درجه احتیاج دارد.

دانستنی های کلی از نگهداری گیاه

- ریشه به همان نسبت که به آب احتیاج دارد به هوا هم نیازمند است. اگر پای بوته همیشه خیس و پرآب باشد، این بدان معناست که عمر ریشه به آخر رسیده ؛ بنابراین مقدار آب و فاصله آبیاری بسیار مهم است.

- هر گیاه احتیاج به یک دوره استراحت دارد، و اگر این پدیده طبیعی را از او دریغ نمایید در فصل بعد گیاهی بیمار و ضعیف خواهد شد. بعضی از گیاهان در فصل زمستان به حال خواب و استراحت در می آیند و بعضی دیگر در فصل تابستان؛ و لازمست در فصل استراحت مقدار آب و کود آن را به یک پنجم معمول تقلیل داد و حتی المقدور محیط آن را با محیط طبیعت نزدیک تر کرد. همچنین سایر عوامل که در دوره استراحت گیاه سرنوشت ساز است، مورد توجه قرار گیرد.

- بخاری و رادیاتور موجب خشک شدن هوای محیط و تقلیل رطوبت هوا می گردد، به حدی که رطوبت داخل ساختمان از یک سوم میزان لازم هم پایین تر می رود. بنابراین بایستی امکانات تأمین این کمبود رطوبت را فراهم نمود.

تحقیق کاروفناوری نکاتی در باره گیاهان زینتی - پودمان پرورش و نگه داری گیاهان کاروفناوری هفتم

گلدان های آپارتمانی را باید در کجا نگهداری نمود

اکثر مردم گلدانها را در اطاق نشیمن یا پذیرائی نگهداری می کنند. باید توجه داشت که انتخاب محل گلدان، نباید مانعی برای بازی و کودکان و یا استراحت دیگران باشد. در حقیقت، گلدان نباید یک جسم دست و پاگیر باشد.

بعضی از گیاهان به گرمای زیاد در فصل زمستان و بعضی دیگر به هوای خشک داخل آپارتمان حساسیت دارند. بهترین راه برای نگهداری اینگونه گل ها، استفاده از گلدان های شیشه ای بنام باغ شیشه است که هم رطوبت کافی دارد و هم درجه حرارت محیط آن برای پرورش گیاه کافی است.

بعضی از افراد گل های آپارتمانی را در آشپزخانه نگهداری می کنند. باید سعی نمود از گلدان های کوچک کم رشد مانند: پریمولا و کاکتوس استفاده نمود.

یک سینی شن ریزی شده که محتوی انواع گل های مناسب باشد، در نزدیک پنجره، زیبایی خاصی به محیط دلچسب آشپزخانه می دهد. از آنجایی که میزان رطوبت هوای آشپزخانه به علت وجود آب جوش یا دیگ زودپز از سایر اطاق های خانه بیشتر است، بنابراین پرورش گل های رطوبت دوست در آشپزخانه ترجیح داده می شود.

عده دیگری از مردم، گلدان ها را در هال و راه پله ها قرار می دهند، چنانچه دکوراسیون مناسب برای قرار دادن گلدان ها پیش بینی شود، می توان منظره بسیار زیبایی را ایجاد نمود.

زیبایی هال، خاطره بسیار دلپذیری را در بیننده ایجاد می نماید، از آنجایی که گلدان ها همیشه در دسترس می باشد، رسیدگی به آنها بسیار آسان است.

گیاهانی که در هال پرورش داده می شوند، بایستی از گروه گیاهان زود رشد باشد که با نور کم و سایر شرایط نامساعد مانند کوران هوا، کمبود رطوبت و غیره مقاوم باشد، در غیر این صورت در مدت کوتاهی زرد و خشک می شود و منظره نامناسبی به هال می دهد.

بعضی ها گل های خود را در اطاق ناهار خوری نگهداری می کنند. گل هایی در اطاق ناهار خوری نگهداری می شوند که شاخ و برگ آنها زیاد رشد ننموده و فضای اطاق را اشغال نکند و ترجیح داده می شود از گل های سایه دوست انتخاب کردند. گلدانها را در محلی از اطاق قرار می دهند که دسترسی برای آب دادن به آن آسان باشد و باید حتی المقدور دور نمای گلدان ها زیبایی خاصی به محیط ناهار خوری ببخشد.ش

۳۱ تیر ۹۷ ، ۰۹:۱۵ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

تحقیق کاروفناوری معرفی گل اطلسی

تحقیق کاروفناوری - پودمان پرورش و نگه داری گیاهان کاروفناوری هفتم

معرفی گل اطلسی

suherfe.blogfa.comsuherfe.blogfa.com

گل اطلسی گباهیست یکساله ومنشاء آنها قاره آمریکا است.گل اطلسی به رنگهای سفید ، قرمز ، بنفش ، صورتی ، زرد ، آبی و ابلق دیده می شود .

اطلسی از بهار تا پاییز گلدهی میکند. از زمان کاشت بذر تا گلدهی  ۳ ماه طول میکشد.این گیاه به سرما  حساس می باشد بطور کلی گل اطلسی موقعیت آفتابی وخاک نسبتأ سنگین را می پسندد تکثیر این گیاه به دوصورت انجام می شود یکی از طریق بذر و دیگری از راه قلمه

۳۱ تیر ۹۷ ، ۰۹:۱۲ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

آیش بندی و تناوب زراعی زمین کشاورزی

مطالب کمک درسی پودمان ۹ پرورش و نگه داری گیاهان

آیش بندی و تناوب زراعی

Fallowing - Rotationof crops

برای مدیریت بهتر خاک و حفظ توان تولیدی آن به طور مستمر مدیریت آفات، بیماریها، علفهای هرز و همچنین استفاده بهتر از ماشینها، نیروهای انسانی و آب موجود در منطقه، اجرای برنامه های آیش بندی و تناوب، ضروری است. در حقیقت، پس از آن که با توجه به عوامل طبیعی، اقتصادی و اجتماعی نوع گیاه مورد کاشت انتخاب گردید، باید برنامه های آیش بندی و تناوب زراعی مدنظر قرار گیرد. بدین ترتیب، شرایط بهره برداری بهینه از آب و خاک و سایر نهاد هها فراهم خواهد شد.

آیش بندی Fallowing

منظور از آیش بندی، تقسیم بندی زمین یک مزرعه به قطعات حتی الامکان مساوی، و اختصاص دادن هر قطعه به کشت یک گیاه خاص است. قطعات اگر مساوی نبودند باید ضریبی از کوچکترین قطعه باشند در این صورت قطعات کوچک به کشت گیاهان پرهزینه یا دارای مصرف آب زیاد یا عملیات دستی بیشتر اختصاص می یابد برای مثال قطعه ای را برای کشت

غلات پاییزه (گندم و جو) قطعه ی دیگر را برای کشت گیاهان بهاره از قبیل چغندر قند و پنبه که فصل کشت آن ها در بهار است اختصاص دهیم و بقیه زمین را بدون کشت مدیریت کنیم(آیش)، می نامند.

حال اگر علاوه بر این سه قسمت، « آیش بندی سه قسمتی » این تقسیم بندی زمین را قسمتی نیز به کشت یونجه یا شبدر اختصاص یابد آیش بندی چهار قسمتی خواهدشد.

آیش بندی مزایای زیر را به همراه دارد:

-1 به حداقل رساندن خطرپذیری در تولید

-2 کسبِ حداکثر سود

-3 توزیع زمانی استفاده از نیروی انسانی و کار ماشین آلات و مصرف آب و سرمایه

-4 حفظ حاصلخیزی خاک

۳۱ تیر ۹۷ ، ۰۸:۵۶ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

روش های ازدیاد گیاهان زراعی و باغی

مطالب کمک درسی پودمان پرورش و نگه داری گیاهان

روش های ازدیاد گیاهان زراعی و باغی

تکثیر جنسی گیاهان زراعی و باغی

بشر اولیه سالیان دراز ازگیاهان خودرو تغذیه می کرد بدون آنکه توانایی تکثیر یا ازدیاد آنها را در محل و زمان دلخواه داشته باشد. به تدریج انسان رمز و راز تولید مثل و تکثیر گیاهان را کشف کرد. این کشف هنوز هم یکی از بزرگترین کشفیات بشر تلقی میشود. با این کشف یکجانشینی انسان و تمدنهای باستانی شکل گرفت.

به مرور روشهای جدیدتکثیر کشف گردید. به نحوی که امروزه برحسب شرایط و هدف محقق یا زارع روش خاصی قابل استفاده می باشد.

تکثیر جنسی

این شیوه معمولاً از طریق بذر که خود از تلاقی سلول جنسی نر (گرده) و سلول جنسی ماده (تخمک) است انجام می گیرد.شیوه تکثیر جنسی، ازدیاد گیاهان به وسیله بذر برای گیاهان گلدار و به وسیله هاگ برای گیاهان بی گل است. اکثر گیاهان زراعی و بیشتر گیاهان باغی با این روش تکثیر می شوند.

در این نوع تکثیر، گیاه جدیدی به وجود می آید که در عین حال که در بسیاری از صفات مانند والدینش می باشد، ممکن است در بعضی از صفات با آن ها متفاوت باشد.

مزایای تکثیر به وسیله بذر را می توان چنین خلاصه کرد:

۱- تکثیر به وسیله بذر ارزا نتر و راحت تر و ساده تر از تکثیر غیرجنسی می باشد.

۲- بذر را می توان برای مدت نسبتاً طولانی انبار کرد و به سهولت آنها را جابجا نمود.

۳- از آنجا که بیماری های ویروسی معمولاً با بذر انتقال نمی یابد با تکثیر به وسیله بذر می توان ارقام عاری از ویروس را بدست آورد.

معایب تکثیر به وسیله بذر عبارتند از:

۱- در تکثیر به وسیله بذر، بعضی از صفات و ویژگی های گیاه جدید با گیاهی که بذر از آن به دست آمده متفاوت است. لذا گیاه حاصل ممکن است مطلوب تولید کننده نباشد.

۲- در تکثیر به وسیله بذر، گاهی مرغوبیت و مقدار محصول در فصلهای بعد کاهش می یابد. در بعضی از گیاهان که به و سیله بذرتکثیر می شوند مدت زمان لازم برای بالغ شدن گیاه طولانی ست. مثلاً درخت گلابی حاصل از بذر، برای تولید گل و میوه، معمولاً هفت سال وقت نیاز دارد.

۳۰ تیر ۹۷ ، ۱۸:۵۰ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

تأثیرات گیاهان بر انسان و محیط زیست

مطالب کمک درسی پودمان پرورش و نگه داری گیاهان

تأثیرات گیاهان

ارتباط و علاقه ی انسان به گیاهان از سال های بسیار دور و شاید از دوران انسان های اولیه سر چشمه می گیرد. در طول تاریخ استفاده از گیاهان، مسیر تکاملی بسیار وسیع و گسترده ای داشته است و انسان هابا استفاده از روش های گوناگون سعی کرده اند گیاهان را به منظور رسیدن به رفاه حال خود پرورش دهند و از آن ها برای تغذیه و حفظ بقای خویش استفاده کنند.

انسان به مرور زمان گیاهان را شناسایی، تربیت و خانگی نموده و آن ها را برای استفاده های اقتصادی در گروه های گیاهان زراعی و باغی طبقه بندی کرده است.انسان ها، علاوه بر استفاده های اقتصادی از گیاهان، آن ها را در محیط اطراف محل زندگی و حتی در محل زندگی برای رسیدن به آرامش روحی پرورش می دهند.

تأثیر گیاهان بر محیط زیست

محیط زیست طبیعی دارای گیاهان مختلف کوچک،درختچه ها و درختان بزرگ است. درختچه ها و درختان بزرگ، جنگل ها رابه وجود آورده اند و گیاهان کوچک نیز در میان آن ها رشد می کنند. جنگل ها و پوشش های گیاهی طبیعی تضمین کننده ی حفظ و پایداری آب، خاک و هوای سالم در هر سرزمینی است و پشتوانه ی مهم و مطمئنی برای نگه داری و توسعه ی روش های کشاورزی و سایر منابع تغذیه ای انسان به شمار می آیند.از این رو پوشش های گیاهی تأثیراتى بر محیط به شرح زیر دارند

۱- ایجاد زیبایی و منظره ی دل پذیر در طبیعت؛

۲- ایجاد تفرجگاه برای انسان ها؛

۳- جلوگیری ازفرسایش خاک براثر آب بارندگی و باد؛

4- جلوگیری از بروز سیل با جذب آب حاصل از بارندگی به کمک ریشه ها و نفوذ آن ها به داخل خاک؛

۵- تولید اکسیژن و هوای مطلوب و پاک سازی هوای آلوده؛

۶- جلوگیری از گرم شدن هوای کره ی زمین با جذب کربن دى اکسید هوا و سایر گازهای زیان آور.

تأثیر گیاهان بر اقتصاد:

با توجه به تنوع گیاهان و طبقه بندی آن ها در گروه های گیاهان زراعی و باغی، مى توان با انتخاب، اصلاح و پرورش این گونه از گیاهان، علاوه بر تأمین مواد غذایی و حفظ بقای خود و تأمین منافع اقتصادی، با فروش محصولات و صدور آن ها به خارج ازکشور به بهبود وضع اقتصاد مملکت خویش کمک کرد

تأثیر گیاهان بر سلامت جسم و روح:

در بین گیاهان باغی، گل ها و گیاهان و درختچه های زینتی قرار دارند که انسان با پرورش آن ها در منزل، باغچه و محیط شهری (پارک ها)، علاوه بر ایجاد زیبایی در محیط، باعث آرامش و سلامت جسم و روح خود می شود.

در عصر حاضر پیشرفت صنعت، موجب آلودگی بیش تر محیط زیست شد و با افزایش جمعیت شهری، فضای زندگی را به اندازه ی حجم یک آپارتمان تنگ کرده است. افزایش وسعت فضاهای سبز به طریق زیر باعث آرامش بیش تر جسم و روح و رفع خستگى انسان مى شود:

الف - جذب پرتوهاى مضر خورشیدى توسط گیاهان از اثرات بد آن ها بر بدن انسان جلوگیرى مى کند.نیاز انسان به طبیعت سبز به ویژه گل ها و گیاهان زینتى بیش تر احساس مى شود.

ب - تولید اکسیژن و مطبوع کردن هوا: مقدار زیادی از اکسیژن آزاد شده در طبیعت از طریق فضای سبز تولید می شود. اگر درخت و فضای سبزی نباشد، مشکل انسان در ارتباط با وجود گاز کربن دى اکسید گازهای سمی حاصل از سوختن سوخت های فسیلی (نفت، گازوئیل و بنزین) در هوا و کمبود اکسیژن به خوبی مشخص می شود، در نتیجه با مشکلات تنفسی و سایر بیماری ها مواجه خواهد شد.

ج -  متعادل کردن آب و هوا: کاهش دما و افزایش رطوبت هوا موجب آسایش زندگى انسان مى شود.

د - کاهش آلودگی های صوتی (صدا): گیاهان و درختان کاشته شده در کنار خیابان های پر رفت و آمد و هم چنین پارک ها باعث جلوگیری از تأثیر صداهای  آزاردهنده ی ناشی از حرکت و صدای بوق اتومبیل ها و سایر دستگاه های موتوری می شود. در نتیجه انسان با کاهش فشارهای حاصل از سر و صدای زیاد، احساس راحتی و آرامش می کند.

ه -  جذب گرد و خاک هوا: درختچه ها و درختان زینتی به سبب پراکندگی شاخ وبرگ هایشان مانند یک گردگیر (فیلتر) عمل می کنند و مانع نفوذگرد و خاک به محل سکونت و در نهایت به دستگاه تنفسی انسان می شود.

تحقیقات نشان می دهد درختانی مانند گردو،کاج، بلوط، نراد، سروکوهی، بید، افرا و زبان گنجشک از خود موادی در هوا رها می کنند که برای بسیاری از میکرب ها و قارچ های تک سلولی و برخی ازحشرات ریز اثر کشندگی دارد ولی تولید چنین موادی بر روی انسان اثر فرح بخشی می گذارد

ش

۳۰ تیر ۹۷ ، ۱۸:۴۷ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

جداول میزان و مقدار موادمغذی در انواع مواد غذایی مصرفی

مطالب کمک درسی جهت تدریس پودمان خوراک کاروفناوری هفتم

جداول میزان و مقدار موادمغذی در انواع مواد غذایی مصرفی

جداول میزان و مقدار موادمغذی در انواع مواد غذایی مصرفی پودمان خوراک کاروفناوری هفتم

جداول میزان و مقدار موادمغذی در انواع مواد غذایی مصرفی پودمان خوراک کاروفناوری هفتمجداول میزان و مقدار موادمغذی در انواع مواد غذایی مصرفی پودمان خوراک کاروفناوری هفتمجداول میزان و مقدار موادمغذی در انواع مواد غذایی مصرفی پودمان خوراک کاروفناوری هفتمجداول میزان و مقدار موادمغذی در انواع مواد غذایی مصرفی پودمان خوراک کاروفناوری هفتم

۳۰ تیر ۹۷ ، ۱۸:۴۱ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

آشنایی با خازن Capacitors

آشنایی با خازن Capacitors

خازن چیست؟ خازن قطعه ای الکترونیکی است که می تواند بار الکتریکی را به صورت الکترون در خود ذخیره کند و در صورت نیاز انرژی را به مدار باز گرداند.

ساختمان خازن: خازن از دو صفحه ی فلزی موازی تشکیل شده است. بین دو صفحه ی فلزی لایه ای از جنس عایق قرار دارد. لایه ی عایق را دی الکتریک می نامند.

علامت فنی خازن در شکل زیر آمده است.

http://suherfe.blogfa.com

 

ظرفیت خازن Capacitance

توانایی خازن را در ذخیره ی بار الکتریکی، ظرفیت خازن می گویند. بنابراین هر قدر ظرفیت خازن بیش تر باشد، می تواند بار الکتریکی بیش تری ذخیره کند. ظرفیت خازن به شکل فیزیکی آن وابسته است. هر قدر سطح مشترک صفحات خازن بیش تر و ضخامت دى الکتریکی آن نازک تر باشد ظرفیت خازن بیش تر است. ظرفیت خازن به جنس عایق نیز بستگی دارد.

واحد ظرفیت خازن فاراد است. فاراد را با F نشان می دهند. به دلیل بزرگی فاراد، از واحدهای کوچک تر یعنی، میکروفاراد (μF) ، نانوفاراد (NF) و پیکوفاراد (PF) استفاده می شود.

http://suherfe.blogfa.com

ولتاژ کار خازن:  (WV) Working Voltage

 حداکثر مقدار ولتاژ dc یا ماکزیمم ولتاژ ac را که خازن می تواند تحمّل کند، به طوری که دی الکتریک آن آسیب نبیند، ولتاژ کار خازن یا WV می نامند. مقدار ولتاژ کار خازن را معمولاً روی آن می نویسند یا مقدار آن توسط کارخانه ی سازنده اعلام می شود.

در شکل زیر مقدار ظرفیت خازن 47μF و ولتاژ کار آن 50 ولت است

http://suherfe.blogfa.com

 

انواع خازن

خازن های ثابت: خازن های ثابت معمولاً دارای ظرفیت ثابتی هستند و براساس جنس دی الکتریک نام گذاری می شوند و بسیار متنوع اند. از انواع خازن های ثابت می توان خازن های پلی استر، سرامیک و میکا را نام برد.

خازن های الکترولیتی: خازن های الکترولیتی همان خازن های ثابت اند که معمولاً با ظرفیت بالا ساخته می شوند. خازن های الکترولیتی قطبی هستند، یعنی هنگام اتصال آنها به مدار باید قطب مثبت و منفی آن را در نظر داشت.

خازن های متغیر: خازن های متغیر دارای دو مجموعه صفحات ثابت و متحرک اند که به موازات یکدیگر نصب شده اند و بین آن ها ماده ی دی الکتریک قرار دارد با حرکت دادن صفحات متحرک، ظرفیت خازن تغییر می کند. از این نوع خازن در تنظیم موج رادیو برای گرفتن ایستگاه های مختلف رادیویی استفاده می شود.

http://suherfe.blogfa.com

شارژ خازن: اگر مداری را طبق شکل زیر ببندیم، تعدادی از الکترون های قطب منفی باتری جذب صفحه ی Y و هم زمان تعدادی از الکترون های صفحه ی X جذب قطب مثبت باتری می شوند. به این ترتیب صفحه ی Y دارای بار الکتریکی منفی و صفحه ی X دارای بار الکتریکی مثبت خواهد شد.این عمل را شارژ شدن خازن می نامند.

در شروع شارژ جریانی در مدار به وجود می آید که پس از شارژ شدن خازن متوقف مى شود. یک خازن پس از شارژ شدن می تواند مانند باتری عمل کند، زیرا مقداری از انرژی باتری را در خود ذخیره کرده است. ولتاژ دو سر خازن پس از شارژ کامل دقیقاً برابر با ولتاژ باتری خواهد بود. شارژ خازن، معمولاً خیلی سریع اتفاق می افتد.

http://suherfe.blogfa.com

تخلیه ی خازن (دشارژ):

خازن می تواند انرژی ذخیره شده را تا مدت زیادی پس از شارژ در خود نگه دارد. در این حالت تخلیه ی خازن از طریق نفوذ در دی الکتریک انجام می شود که بسیار کند است، در صورتی که یک هادی در دو سر خازن قرار دهیم، خازن سریعاً دشارژ می شود. یعنی انرژی ذخیره شده درخازن در مسیر هادی تخلیه می شود.

چنان چه مقاومتی را بین دو پایه ی خازن قرار دهیم سرعت تخلیه ی خازن کند خواهد یادآور می شود هرگز نباید خازن را از طریق اتصال کوتاه تخلیه نمود زیرا آسیب می بیند

۳۰ تیر ۹۷ ، ۱۸:۳۸ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

غیر قابل تغییر کردن و محافظت از متن نوشته شده در برنامه word

غیر قابل تغییر کردن و محافظت از متن نوشته شده در برنامه word

اگر شما متنی را در برنامه word  نوشته اید و نمی خواهید کسی آن را دستکاری کند و یا تغییر دهد می توانید از سند خود محافظت کنید و آن را Reed Only ذخیره کرده تا غیر قابل تغییر باشد

چگونه :

ابتدا متن خود را نوشته و کامل کنید سپس از منوی Review از قسمت Protect  بر روی آیکون وشکل Restrict Editing کلیک کنید

suherfe.blogfa.com

مشاهده می شود که پنجره جدیدی در سمت راست یا چپ سند کاری شما ظاهر می شود .

suherfe.blogfa.com

سپس گزینه Allow Only This Type Of Editing in The document را تیک بزنید و  در قسمت پایین بر روی دکمه Yes; Start Enforcing Protection کلیک نمایید بعد از کلیک پنجره رمز گذاری ظاهر می شود که شما باید یک پسورد وارد و تکرار نمایید سپس OK

suherfe.blogfa.com

بعد از اینکه این پنجره بسته شد شما باید سند خود را Save کنید .

حالا اگر دوباره سند را باز کنیم مشاهده می شود که سند ما غیر قابل ویرایش و تغییر است .

حالا اگربخواهیم سند را دوباره ویرایش کنیم دوباره مراحل بالا را تکرار می کنیم اما در پنجره باز شده بر روی کلید Stop Protectin کلیک کنید و رمز را وارد و OK

suherfe.blogfa.comsuherfe.blogfa.com

۳۰ تیر ۹۷ ، ۱۶:۳۹ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله