وبلاگicon

تحقیق کاروفناوری پروژه کاروفناوری کارکلاسی کاروفناوری پاورپوینت کاروفناوری فیلم کاروفناوری طرح درس کاروفناوری نرم افزار کاروفناوری کاروفناوری ششم کاروفناوری هفتم کاروفناوری هشتم کاروفناوری نهم

تحقیق کاروفناوری آشنایی با فیلترهای موجود در خودرو

مطالب کمک درسی و آموزشی جهت تدریس پودمان خودرو کاروفناوری نهم

آشنایی با فیلترهای موجود در خودرو

کار انواع فیلتر تصفیه کردن و پاک سازی است که انواعی از آن در یک خودرو به کار می رود

مانند :

فیلتر روغن

اگر سیستم روغنکاریِ موتور خودرو به سیستم گردش خون تشبیه شود، فیلتر روغن موتور در سیستم روغنکاری دارای نقشی مشابه نقش کلیه ها در سیستم گردش خون بدن است. فیلتر روغن موتور، وظیفه جذب ناخالصی های شناور در روغن را بر عهده دارد تا از آسیب رسیدن به موتور خودرو جلوگیری گردد.اما فیلترها فقط تا مدت معینی می توانند وظیفۀ خود را به خوبی انجام دهند و وقتی عمر مفید فیلتر تمام شود، باید آن را تعویض کرد تا مشکلی در مدار روغنکاری ایجاد نشود.

ساختمان فیلترهای روغن: فیلتر روغن عموماً از قسمت های کاغذ صافی، بدنۀ فلزی، سوپاپ کنارگذر،سوپاپ یک طرفه و لاستیکی آب بندی تشکیل شده است.

فیلتر هوای موتور خودرو

با توجه به وجود گرد و غبار در هوای محیط لازم است هوای ورودی به موتور تصفیه گردد، چرا که این ذرات به فرسایش شدید و ایجاد رسوبات بر روی قطعات داخل موتور خواهند شد. از این رو از فیلتر هوا در موتور خودرو استفاده می شود. فیلتر هوا در خودروهای سواری معمولا از کاغذ صافی با ابعاد متناسب با حجم موتور ساخته می شود.

سرویس و تعویض به موقع فیلتر هوای موتور در کاهش آلودگی هوا و مصرف سوخت نقش زیادی دارد. طول عمر فیلتر هوا برحسب پیشنهاد سازندۀ خودرو مشخص گردیده است ولی وضعیت و شرایط هوای کاری موتور عامل اصلی در زمان سرویس و یا تعویض فیلتر هوای موتور است.

محل استقرار فیلتر هوای موتور در راهگاه هوای ورودی به موتور و محافظت شده از ورود آب است. زیرا در صورت ورود آب صدمات شدیدی به موتور وارد خواهد شد.

فیلتر هوای اتاق خودرو

با توجه به افزایش روز افزون آلودگی هوا در شهرها، نقش فیلتر هوای اتاق خودرو نیز مانند فیلتر هوای موتور بسیار مهم است. این فیلتر در مسیر ورود جریان هوا به کابین سرنشین تعبیه می شود.

معمولا فیلتر اتاق خودرو از نوع کاغذ صافی است. در برخی مواقع برای کاهش آلودگی باکتری ها از فیلترهای خاص دارای لامپ UV نیز استفاده می گردد. هم  زمان با تعویض فیلتر هوای موتور، این فیلتر نیز تعویض می گردد.

فیلتر بنزین خودرو

از فرایند تولید بنزین تا انتقال آن به خودرو، احتمال نفوذ ناخالصی به مخزن سوخت خودرو وجود دارد. با توجه به حساسیت بالای سیستم سوخت رسانیِ خودروهای امروزی، تمیز بودن سوخت در عملکرد و طول عمر تجهیزات سیستم سوخت رسانی، بهبود کارکرد موتور خودرو و کاهش آلودگی هوا تأثیر زیادی دارد.

از این رو در مدار سیستم سوخت رسانی از فیلتر بنزین استفاده می شود. وظیفۀ فیلتر بنزین جلوگیری از ورود مواد زائد به سیستم سوخت رسانی است. فیلترهای بنزین، همانند فیلترهای روغن موتور، از کاغذ صافی با بدنۀ مقاوم فلزی و یا پلاستیکی مقاوم ساخته شده است.

وجود ناخالصی های درون بنزین باعث می شود که منافذ فیلتر به مرور مسدود گردد. هرچه فیلتر بنزین دیرتر تعویض شود، مواد زائد بیشتری درون آن جمع می گردد و به تدریج مانع از حرکت بنزین به سوی موتور می شود. فیلتری که تا حدودی کثیف شده است، معمولا مقدار بنزین مورد نیاز موتور را در حالت دور آرام از خود عبور می دهد، ولی در سرعت های بالا و یا زیر بار بودن خودرو، نمی تواند سوخت مورد نیاز موتور را تأمین کند.


تحقیق کاروفناوری

پودمان خودرو

کاروفناوری نهم

کاروفناوری کلاله

۹۷/۰۹/۱۰ موافقین ۰ مخالفین ۰
کاروفناوری کلاله

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی