تحقیق کاروفناوری پودمان نگه داری از حیوانات پرورش کرم ابریشم کاروفناوری هشتم

آشنایی با تاریخچه پرورش کرم ابریشم و نوغانداری در ایران و جهان

تاریخچه نوغانداری

موضوع ابریشم یکی از قدیمی ترین داستان های بشریت است و طبق نظریه باستان شناسان قدمت 4600 ساله دارد. این حشره اولین بار در دربار چین اهلی شده و زمانی که یکی از ملکه های چینی به نام سی لین شی ضمن گردش در جنگل به تارهای نازکی که از ابریشم وحشی به وجود آمده بود، پی برد. ملکه با جمع آوری این تارها و بافتن آن ها پارچه های نازک و لطیفی تهیه کرده که تا 3000 سال در انحصار دربار چین قرار داشت و افتخاری برای آنان محسوب می شد،تا این که در سال 416 میلادی شاهزاده خانم چینی که با امیر خُتن ازدواج کرده شیوه پرورش کرم ابریشم را به مردم خُتن آموخت.

تحقیق کاروفناوری آشنایی با تاریخچه پرورش کرم ابریشم و نوغانداری در ایران و جهان

بعدها چینی ها به مغولستان و ترکستان مهاجرت کردند، در این کشورها نیز مجازات سنگینی در مورد اشخاص که راز پرورش ابریشم را فاش می کردند، معمول می شد. پروکوپ یکی از مورخان معروف روایت می کند که در سال 552 میلادی دو نفر راهب ایرانی که مدت ها در چین اقامت کرده و فن تربیت کرم ابریشم را آموخته بودند، به قسطنطنیه آمدند و آن را به امپراتوری آموختند و سپس برای تشویق و تحریض امپراتوری به چین بازگشتند و هنگام بازگشت مقداری تخم نوغان در عصای توخالی خود پنهان کرده به قسطنطنیه بردند و تربیت کرم ابریشم از آن تاریخ در اروپا معمول شد و در قرن ششم میلادی از طریق یار کنه و فرغانه به ایران رخنه کرد.

هم زمان با چین در ایران نیز کرم ابریشم پرورش داده می شد. به طوری که بافته های ابریشمی ایران که مربوط به دوران اوایل اسلام است در موزه های دنیا موجود است و گفته می شود ایران یکی از تولید کنندگان نوغان و سومین کشور ابریشم خیز آن زمان محسوب می شده است. به طوری که در سال 1638 میلادی بنا به گفته آدم اولیاریوس در گیلان 8000 عدل ابریشم و در سال 1671 میلادی بنا به گفته شارون 10000 عدل حاصل شده است و هر عدل 216 فونت است (هر فونت یک من تبریز) و از قرن 18 به بعد صنعت نوغان در گیلان به سستی گرایید. به طوری که محصول ابریشم به 32330 من تبریز تنزل پیدا کرد که از زمان صفویه کار نوغان و تهیه ابریشم در ایران رونق پیدا کرد. به طوری که در سال 1891 مقدار ابریشم خام در گیلان به حدود 70000 من تبریز رسید.


مطالب مرتبط

تحقیق کاروفناوری آشنایی با نحوه پرورش کرم ابریشم

تحقیق کاروفناوری معرفی و طبقه بندی گونه های مختلف کرم ابریشم

تحقیق کاروفناوری آشنایی با تاریخچه پرورش کرم ابریشم در ایران و جهان

تحقیق کاروفناوری مشخصات مورفولوژیکی و ریخت شناسی کرم ابریشم