مطالب کمک درسی پودمان پرورش و نگه داری گیاهان

اصول تشخیص خاک مناسب برای رشد گل و گیاه در منزل

پس از آب مهم ترین عامل موفقیت در کاشت گل ها، خاک است. زیرا گل کاری با خاک انجام می گیرد و باید از لحاظ مواد غذایی و مواد سازنده با نیازهای گیاهان کاشته شده مطابقت داشته باشد. وگرنه پرورش دهنده ی گل زحمات بیهوده ای متحمل خواهد شد.

به طور کلی خاک هم دارای خواص فیزیکی و هم شیمیایی است

خاصیت طبیعی (فیزیکی) آن نفوذپذیری هوا و قابلیت جذب آب است. خاصیت شیمیایی خاک مربوط به موادی است که خاک از آن ها ساخته شده و گیاهان کاشته شده از آن تغذیه می کنند. اهمیت خواص طبیعی (فیزیکى) بیش تر از خواص شیمیایی است. باید دقت کنید خاکی که برای گل کاری تهیه می کنید با ریشه گیاهان و ساختمان آن ها مطابقت داشته باشد.در این صورت ریشه ها به خوبی در محیط خود رشد مى کنند و توسعه مى یابند و به آسانی به فعالیت مى پردازند و موادغذایی راجذب مى کنند.

اگر وضعیت طبیعی خاک متناسب با ساختمان گیاه نباشد یعنی سفت باشد و ریشه ها نتوانند به راحتی در آن نفوذ و رشد کنند حتى وجود موادغذایى مناسب نیز در رشد گیاه تأثیری نخواهد داشت. بنابراین، پس از آن که مطمئن شدید خاصیت طبیعی و فیزیکى خاک با طبیعت گل و گیاهی که می خواهید در آن بکارید، مطابق است به وضعیت شیمیایی آن خاک و مواد موجود در آن بپردازید، یعنی وضعیت مواد غذایی خاک را در نظر بگیرید و در صورت نیاز، برای تقویت آن از کود شیمیایی استفاده کنید.

معمولاً خاک گلدان دارای باکتری ها و قارچ های مختلفی است که بعضی از آن ها برای گیاهان زیان آورند و موجب بیماری و مرگ گیاه می شوند . در این صورت ضرورت دارد که خاک گلدان را ضد عفونی کنید.

ساده ترین روش ضدعفونی کردن خاک در منزل آن است که مخلوط خاک را در ظرفی بریزیدسپس، درپوش آن را بگذارید و حرارت دهید تا درجه ى حرارت خاک به 75 تا 80 درجه ى سانتی گراد برسد. حرارت دادن را تا سى دقیقه ادامه دهید و پس از سرد شدن، استفاده کنید. ولی در خاک های باغچه که گیاهان باغچه ای در آن کاشته می شود، عمل ضدعفونی کردن امکان پذیر نیست.

ترکیب خاک های مناسب برای پرورش گیاهان آپارتمانی

خاک گلدان باید سبک، متخلخل و قابل نفوذ باشد تا بر اثر نفوذ هوا در آن، اکسیژن کافی در دسترس ریشه قرار گیرد و از راهِ سوراخ های گلدان (زهکش) خارج شود. بنابراین، برای تهیه ی خاک گلدان باید مخلوطی از خاک باغچه، خاک برگ، ماسه و تورب (پیت) با قابلیت نفوذ خوب و با نسبت های مناسب به کار ببرید.

مشخصات مخلوط خاک گلدان:

برای تهیه ی مخلوط خاک گلدان، ترکیب های زیر را می توانید به کار برید

1- خاک باغچه:

خاکی است که به اندازه ی کافی قوی است، مدت ها به آن کود داده اند، در آن کشت و کار انجام گرفته و برای رشد گیاهان آپارتمانی از مواد غذائى برخوردار است

2- خاک برگ

خاکی است که از تجزیه ی برگ های گیاهان مختلف به دست می آید. برای تهیه ی آن در فصل پاییز برگ های ریخته شده راجمع آوری کنید و درگودالی به عمق 50 سانتی متر بریزید و با آب پاش روی برگ ها را آب بپاشید و روی آن را با نایلون بپوشانید تا عمل پوسیدن انجام گیرد.بعدازیک سال پوشش رابردارید و مخلوط برگ های پوسیده را الک کنید تا شاخه ها و برگ های پوسیده جدا شوند. در این صورت خاک نرم و قهوه ای رنگی به نام خاک برگ خواهید داشت.

3- ماسه (شن):

ماسه، سنگ ریزه هایی است که عوامل طبیعی مثل بارندگی، سرما و گرما آن ها را خرد کرده است

. ماسه در آب حل نمی شود و به تنهایی محیط سالمی است که مانع از ایجاد قارچ یا علف های هرز مى گردد. در تهیه ی خاک گلدان، ماسه وظیفه ی مهمی دارد و با اختلاط آن با خاک باغچه اى که تقریباً سنگین است، مى توان مخلوط خاکی مناسب با قابلیت نفوذ پذیری بهتر به دست آورد

4 - تورب (پیت)

تورب بقایای گیاهان آبزی باتلاق ها و مرداب ها است که به حالت نیمه پوسیده و نیمه تجزیه شده در آمده و به مرور زمان لایه لایه بر روی هم قرار گرفته است. تورب، ضمن جذب آب، متورم می شود و افزایش پیدا می کند. از تورب برای بهتر کردن وضع ساختمان طبیعی و نفوذپذیری آب و هوا و هم چنین حفظ رطوبت در مخلوط خاک گلدان استفاده می کنند.