مطالب کمک درسی و آموزشی جهت تدریس پودمان کار با چوب کاروفناوری هفتم

خطرات و بیماری های کارگاه چوب

گرد و غبار :

یکی از مشکلات اساسی در این کارگاه ها وجود گرد و غبار چوب در فضای کارگاه هاست .

استنشاق گرد و غبار چوب می تواند   ناراحتی هایی برای این افراد به وجود آورد . که بهترین راه مبارزه با این گرد و غبار جلوگیری از تولید آن یا خنثی کردن آن قبل از انتشار در محیط کار است . بهترین روش برای کنترل گرد و غبار در یک کارگاه نجاری استفاده از سیستم مکش در لحظه برش چوب می باشد .

- یکی دیگر از راههای کنترل گرد و غبار ، استفاده از رطوبت است . رطوبت در هوای کارگاه به سنگین شدن گرد و غبار و ته نشین سریع آن کمک می کند .

- راه دیگر تمیز کردن کف کارگاه به طور مداوم است .

کهیر های شغلی

کارگران چوب بری که با درخت کاج در تماس هستند ، در اثر تماس با کرم های انگل این درختان دچار کهیر می شوند . کرک های ریز این کرم ها در پوست فرو رفته ، باعث ترشح هیستامین می شود و پلاک های کهیری به وجود می آورد

آلرژی های پوستی :

این بیماری بیشتر بین کارگرانی دیده می شود که با قطعات چوب درخت افرا که از مدتی قبل بریده شده اند سروکار دارند .

در این نوع درخت ، بین پوسته وتنه در طول زمان کپک ایجاد می شود و این کپک ها ایجاد تحریکات تنفسی می کند .گاهی اوقات نیز کارگران نجاری به علت استفاده از چسب ها ، حلال ها ، روغن ها و مواد شیمیایی دچار آلرژی و تحریکات پوستی می شوند .

سرطان ها :

نمونه هایی از سرطان و تومور در حفره های بینی و سینوسها بین کارگران مبل سازی و  چوب بری ها دیده شده است . انواع دیگری از سرطان مثل سرطان لوله گوارش و لوسمی هم بین کارگرانی که با چوب سر و کار دارند مشاهده شده است . اما اثر سرطان زائی گرد و غبار چوب ثابت نشده است و به نظر می رسد موادی که در تهیه و آماده سازی چوب به کار  می رود علت سرطان است .

گاهی استنشاق گرد و غبار چوب ، باعث ایجاد تومور بدخیم در بینی می شود که این تومور بین افراد 50 تا 60 ساله که به مدت 40 سال با انواع چوب سرو کار دارند مشاهده شده است . در تماس های کمتر از 20 سال موردی از این بیماری دیده نشده است .

حوادث کاری :

4 درصد حوادث هنگام کار با ماشین برش چوب با تیغه های باریک ، درصد بیشتری به علت گیر کردن لباس یا آستین آن به تیغه چوب بری و تعدادی دیگر نیز به علت سهل انگاری هنگام تمیز کردن دستگاه یا گذاشتن و برداشتن قطعات چوب روی میز کار ، قبل از توقف کامل دستگاه اتفاق افتاده است .

تحقیق کاروفناوری خطرات و بیماری های کارگاه چوب  پودمان کار با چوب کاروفناوری هفتم

صدا :

صدای اضافه در محیط کار باعث کاهش موقت یا دائمی شنوائی می شود . صدای تولیدی از دستگاه اره و ماشین چوب بری هنگام برش قطعات معمولاً 95 تا 105 دسی بل است .

اقداماتی مانند : تعمیر به موقع ، سفت کردن پیچها و تراز کردن دستگاه روی زمین تا 10 دسی بل به کاهش صوت کمک می کند . سعی کنید در زمان های لازم دستگاه ها را روشن کنید . اگر در کارگاه همیشه دستگاه را روشن می کنید از گوشی های حفاظتی استفاده کنید و در ساعاتی که با دستگاه ها کار نمی کنید به مکان دیگر کارگاه که صدا کمتر است ، بروید تا در معرض صدای اضافه قرار نگیرید .

وسایل حفاظت فردی :

وسایل حفاظت فردی قادرند شخصی را که از آنها استفاده می کند محافظت می کنند آن هم به شرط اینکه فرد وسایل را به طور صحیح به کار ببرد . اما کنترل های مهندسی  می تواند تمام افراد را در یک کارگاه از خطرات دور نگه دارد