http://s9.picofile.com/file/8318879118/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C_%D9%87%D8%B4%D8%AA%D9%85.jpg

تحقیق کاروفناوری - مطالب کمک درسی پودمان کاربا فلز کاروفناوری هشتم

مقدمه ای بر پودمان کار با فلز کاروفناوری هشتم

هنگامى که انسان آتش را کشف کرد و به کار گرفت با فلزات روبه رو شد و اندکى بعد ریخته گرى و ذوب فلزات تولد یافت. مس اولین فلزى بود که در کارگاه ریخته گرى شکل گرفت و بعد از مدتى عناصر و مواد دیگرى در مخلوط سنگ مس پیدا شد که استحکام آن را بالا برد و بدین ترتیب دوره ى برنز در حدود پنج هزار سال قبل از میلاد آغاز گردید.

براساس شواهد تاریخى اولین انسان هایى که از فلز استفاده کردند مردمان سرزمین هاى بین النهرین بودند. بین التهرین ناحیه اى در آسیای غربى در امتداد رودهاى دجله و فرات و بین آن هاست که قسمت جنوبى آن مهد تمدن بشرى بوده است.

آثار باستانى به دست آمده از تپه حسنلو در آذربایجان غربى نشان مى دهد که سال ها قبل از میلاد، ذوب فلز در ایران رواج داشته است، اما تولید صنعتى فلز در ایران را مى توان به تأسیس کارخانه ى توپ سازى در زمان صفویه نسبت داد.

مواد فلزى در صنعت به دو گروه تقسیم می شوند:

فلزات آهنى (شامل مجموعه ى آلیاژهاى آهن)؛

فلزات غیرآهنى (شامل کلیه ى آلیاژهاى غیرآهنى)

فلزات آهنى و آلیاژهاى آن شامل انواع فولادها و چدن ها و فلزات غیرآهنى شامل آلومینیوم، مس، نیکل، روى، سرب، قلع، کرم، تیتانیوم، … و آلیاژهاى آن هاست.