وبلاگicon

طرح درس ملی روزانه کاروفناوری طرح درس سالانه کاروفناوری تحقیق کاروفناوری پروژه کاروفناوری کارکلاسی کاروفناوری پاورپوینت کاروفناوری فیلم کاروفناوری طرح درس کاروفناوری نرم افزار کاروفناوری کاروفناوری ششم کاروفناوری هفتم کاروفناوری هشتم کاروفناوری نهم فروشگاه کاروفناوری پرسش کاروفناوری بارش فکری کاروفناوری دست سازه کاروفناوری

تحقیق کاروفناوری آشنایی با انواع دوخت در گلدوزی پودمان پوشاک هفتم

مطالب کمک درسی پودمان 10 پوشاک کاروفناوری هفتم

آشنایی با انواع دوخت در گلدوزی

انواع دوخت که در گل دوزی و تزیین لباس به کار می رود عبارتند از:

1- شلال ساده

از شلال ساده برای دوخت ساقه ها و یا ایجاد سایه در دوخت برگ ها استفاده می کنند روی پارچه های چهار خانه و راه راه ،گاهی با شلال های رنگارنگ تزیین می شود.

2- بخیه دوزی

از دوخت بخیه معمولا برای مشخص کردن خطوط خارجی طرح ها استفاده می شود.

3- ساقه دوزی

ساقه دوزی روی خطوط صاف یا منحنی دوخته می شود. دوخت ساقه دوزی از چپ به راست انجام می شود اگر روی خط صاف باشد نخ می تواند بالای سوزن یا زیر سوزن باشد ولی باید در یک مسیر حرکت کند و زیر و رو نشود. اگر دوخت روی منحنی داخلی باشد باید در تمام مسیر نخ زیر سوزن قرار گیرد.

 

 

4- شلال مستقیم

این دوخت به صورت ساده و در هر طرح می تواند به کار رود و یا به صورت دایره برای دوخت مرکز گل ها استفاده شود.

5- توپردوزی با دست

توپر دوزی برای پر کردن طرحها و همچنین ایجاد سایه و روشن در طرح ها به کار می رود

برای دوخت طبق شکل حرکت سوزن از چپ به راست است سوزن از نقطه A بیرون آورده و در نقطه ی B داخل پارچه می رود و در خط مرکزی برگ نقطه C خارج شده در مرحله ی بعدی بستی روی مرکز دوخت داده می شود.

6- توپر دوزی کوتاه و بلند

این نوع تو پردوزی برای ایجادسایه و روشن به وسیله ی نخ گلدوزی به کار می رود با مداد کم رنگ روی پارچه مسیر دوخت را مشخص کنید به این ترتیب که دوخت از لبه ی طرح شروع می شود وبا شلال های کوتاه و بلند دوخته می شود ردیف دوم با تغییر رنگ نخ به همین ترتیب ادامه می یابد با این تفاوت که شلال های بلند داخل شلال های کوتاه قرار می گیرد گاهی می توان دوخت را از داخل شروع کرد.

7- ملیله دوزی یا ساتن دوزی

ملیله دوزی در دوخت برگ ها به کار می رود در ملیله دوزی شلال های ساده را منظما و کمی مورب در کنار هم می دوزند.

8- ملیله دوزی برگ ها

چنانچه نقشه ی برگ وسیع باشد آن را از طول به دو نیم و هر نیم را ملیله دوزی می کنیم برای دوخت از رأس برگ شروع کنید و مطابق شکل روبه رو هر شلال پشت شلال بعدی قرار می گیرد.

9- دوخت تیغ ماهی (سایه دوزی)

دوخت سایه دوزی شبیه زیگزاگ است با این تفاوت که فشرده تر دوخته می شود دوخت سایه دوزی روی پشت پارچه انجام شده دیده می شود این دوخت معمولا روی پارچه های نازک مثل ارگانزا و حریر انجام می شود.

10- زیگزاگ

دوخت زیگزاگ غالبا بین دو خط موازی انجام می گیرد دوخت از سمت چپ به راست شروع می شود دوخت را از خط پایین شروع نمایید به طوری که نخ در جهت عکس قرار گیرد فواصل دوخت باید به یک اندازه ی ثابت و منظم ادامه یابد.

11- زیگزاگ2 رنگ

ابتدا با یک رنگ زیگزاگ منظمی دوخته شود سپس فاصله ی هر بخیه زیگزاگ را با رنگ دوم بدوزید.

12- دندان موشی

این نوع دوخت از چپ به راست انجام می شود. دوخت معمولا روی 2 خط موازی انجام می گیرد به طوری که سوزن را روی خط پایینی از پارچه بیرون آورید در حالی که نخ را به صورت حلقه ای زیر سوزن قرار داده اید نخ حلقه شده را با انگشت شست نگه دارید سپس سوزن را مانند شکل روی خط بالایی با کمی فاصله فرو کنید و مقابل آن در خط پایین سوزن را از پارچه خارج کنید در ادامه مجددا نخ را به طرف پایین حلقه کنید و نگه دارید و بخیه را بزنید این کار را ادامه دهید. دندان موشی را می توان به صورت کوتاه و بلند دوخت ولی باید نظم در کار رعایت شود.

12- دوخت زنجیره دوزی ساده

این نوع دوخت برای دور حاشیه کاربرد دارد چنانچه می خواهید طرح شما برجسته باشد از نخ ضخیم تر استفاده کنید.

14- دوخت تک قالب

جهت دوخت آن سوزن را از مرکز گلبرگ خارج سازید سپس نخ را مانند حلقه ای زیر سوزن قرار دهید و سوزن را مجددا در همان محل قبلی فرو برده و از راس آن خارج کنید و سپس با یک بست کوچک حلقه ی تک قلاب را ثابت کنید به طوری که هر گلبرگ شعاعی از دایره ی مرکزی گل باشد. این دوخت می تواند در دو نوع باشد :

نوع اول : این دوخت برای دوخت گلبرگ های کوچک به کار می رود برای این کار باید از نخ گلدوزی با ضخامت مناسب استفاده شود.

نوع دوم : دوخت تک قلاب به صورت باز نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

15- گره فرانسوی

این نوع گره معمولا پرچم گل ها در موقع گلدوزی به کار می رود برای دوخت گره سوزن را از پارچه بیرون آورید سپس نخ را با دست دیگر چند بار دور سوزن حلقه کنید و سوزن را در کنار محل بیرون آمده داخل پارچه فرو کنید به طوری که شلال کوچکی در چشت کار دیده شود.

16- دوخت رو کوکو

این دوخت در گلهای کوچک و برجسته کاربرد دارد می توان مرکز گل را پر رنگ و اطراف آن را کمرنگ تر در نظر گرفت مراحل این دوخت را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

17- دانه دوزی

بیشترین کاربرد دانه دوزی در پر کردن سطح وسیعی از گلدوزی با بخیه های نسبتا ریز است.

18- توپر دوزی برجسته

در صورتی که خواسته باشید توپردوزی شما برجسته شود مطابق شکل ابتدا سطح مورد نظر دانه دوزی شده سپس یک بار ساتن دوزی افقی کامل انجام شود در مرحله آخر در جهت عمود بر مرکز گل ساتن دوزی شود به طوری که مرحله ی قبل کاملا زیر کار قرار گیرد.

19- دوخت هزارپا

نوع اول :

برای دوخت هزارپا یک خطی را در نظر بگیرید سپس یک بار سمت راست خط یک بخیه بزنید و یک بار سمت چپ روبه روی بخیه قبلی بخیه بزنید.

نوع دوم :

جهت دوخت نوع دوم با در نظر گرفتن خط اصلی می توانید در یک جهت 2 تا 3 پایه بخیه بزنید و دوباره سمت دیگر همین مقدار پایه بخیه زده شود در تمام مراحل نخ به طرف زیر سوزن حلقه شود.

20- بخیه با پیچ تزیینی

در تصویر زیر این نوع دوخت نمایش داده شده است که کاملا گویاست.


تحقیق کاروفناوری

پودمان پوشاک

کاروفناوری هفتم

کاروفناوری کلاله

۹۷/۰۸/۳۰ موافقين ۰ مخالفين ۰
کاروفناوری کلاله

نظرات (۱)

سلام توضیحات بسیار کامل و گویا است .لطفا می فرمایید از روی کدام کتاب برداشته شده تا کتاب را تهیه کنم؟

۲۳ آبان ۹۸، ۲۳:۳۱
پاسخ:
کتب هنر در خانه هنرستان
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی